صفحه اصلی > مقالات 


  چاپ        ارسال به دوست

مشاغل خانگی ( کسب وکارهای خانگی)

تعریف مشاغل خانگی : به آن دسته از مشاغلی گفته میشود که توسط کار کنان وبا شرایط زیر امکان پذیر است

مشاغل خانگی

تعریف مشاغل خانگی : به آن دسته از مشاغلی گفته میشود که توسط کار کنان وبا شرایط زیر امکان پذیر است

1-     انجام  کار صرفا توسط عضو یا اعضای خانواده در واحد مسکونی

2-     تناسب حجم تولیدبا شرایط وفضای واحد مسکونی

3-     عدم ایجاد آلودگی های زیست محیطی،صوتی،بصری ورعایت کامل حقوق همسایگان

4-     عرضه وفروش محصول(کالا وخدمات) در خارج از واحد مسکونی

5-     عدم تردد غیر متناسب با فضای محل سکونت به ویژه در مجتمع های مسکونی

6-     مجاز بودن وتناسب شغل با محیط مسکونی

 

= افرادی که در حوزه کسب وکارهای خانگی از گذشته مشغول به فعالیت بوده اند را میتوان به سه دسته تقسیم کرد.

1-     افرادی که به فعالیت در بخش صنایع دستی مشغول می باشند

2-     گروهی که به صورت غیر قانونی وبه اصطلاح زیر پله ای مشغول به فعالیت در این بخش هستند

3-     افرادی که خدماتی را در منازل ارائه می کنند. خدماتی همچون خیاطی، آرایشگری،آشپزی و..... وقریب به اتفاق نیز از بانوان هستند

در ایران با اینکه بستر مناسبی برای گسترش کسب وکار های خانگی وجوددارد متأسفانه تاکنون این بخش از فعالیت اقتصادی به صورت جدی ونظام مند پیگیری نشده است

البته شایان ذکر است  که هم اکنون در سطح محدودی کسب وکار های خانگی در کشورمان با هماهنگی سازمان های حمایت از گروه های آسیب دیده وآسیب پذیر در حال اجراست

بنابرگزارش مشترک کمیته امداد امام خمینی (ره ) وسازمان بهزیستی کشور روش های متداول آنها برای حمایت از کسب وکار های خانگی عبارتنداز:

1-     حمایت از زنان سرپرست خانوار ومعلولین وسایر گروه های آسیب دیده اجتماعی در قالب راه اندازی کارگاه های خود اشتغالی

2-     حمایت از انجمن ها ،تشکل ها، گروه های همیار، انجمن های خودیار،تعاونی ها وخوشه های کسب وکار برای سازماندهی وساماندهی کسب وکارهای  خانگی که بصورت شبکه ای اقدام می نمایند

 

براساس نتایج بدست آمده از سرشماری سال 1385 بیش از 16 میلیون نفر جمعیت غیر فعال در کشور ، خانه دار هستند که بیش از 10 میلیون نفر از آنها در سنین 20تا 39 سال ( سنین فعالیت) قراردارند.

تعداد 16 میلیون نفر جمعیت غیر فعال خانه دار که فقط حدود 0.4 در صد آنها را مردان به خود اختصاص داده است .

با توجه به اینکه جمعیت یادشده توانائی انجام مسئولیت در جامعه را دارد ومی توانند نقش مهمی در فرآیند تولید داشته باشند.

بالا بودن جمعیت خانه دار که عمده آنها را زنان به خود اختصاص داده است  در حالی است که هم اکنون بیش از 60درصد ورودی دانشگاههای کشور را زنان به خود اختصاص می دهند.

اما باتوجه به مهیا نبودن بازار کار ،آنها به ناچار، بیکاروخانه نشین میشوند. ونمی توانند نقشی در فرآیند اجتماعی بازار کار کشور داشته باشند

شکی نیست درصورتیکه بازار کار کشور مهیا باشد وچرخه تولید در بخش های صنعت،کشاورزی وخدمات به درستی حرکت کند.نه فقط 20میلیون نفرجمعیت شاغل کنونی نمی تواند پاسخگوی نیاز نیروی کار باشد بلکه باید از تمام نیروهای بالقوه که هم اکنون منفعل هستند به نحو مطلوبی یاری گرفت .

برهمین اساس وبه استناد  اصول 28و43 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که اشاره  به اختیار انتخاب شغل مناسب توسط افراد ووظیفه دولت مبنی بر تامین شرایط وامکانات کار برای همه بمنظور رسیدن به اشتغال کامل وقراردادن وسایل کار در اختیار همه کسانیکه قادر به کارند ولی وسایل کار ندارند با رعایت آزادی انتخاب شغل وعدم اجبار افراد به کار معین وجلوگیری از بهره کشی از کار دیگری  وبا توجه به سند چشم انداز بیست ساله ، قانون ساماندهی وحمایت از کسب وکار خانگی در تاریخ 22/2/1389 به تصویب مجلس شورای اسلامی ودر تاریخ 29/2/1389 به تایید شورای نگهبان ودر تاریخ 23/3/1389 توسط ریاست جمهوری جهت اجرا به وزارت کار وامور اجتماعی (سابق)  ابلاغ شد.

  دلایل توجه  به کسب وکارهای خانگی

تجربه نشان داده است  که توسعه کسب وکارهای کوچک به دلیل ساختار ساده وزود بازدهی  ونیاز اندک به سرمایه درجهت متعادل کردن بازار کار موثر بوده است . در کشور ایران با توجه به ترکیب جمعیتی ،کسب وکارهای کوچک خانگی می توانند بازدهی مناسبی داشته باشند ودر کوتاه مدت وحتی در میان مدت در رفع مشکل بیکاری موثر باشند.

بروزرسانی ونظام مند کردن کسب وکارهای خانگی یک ضرورت آشکار است که در وضعیت کنونی،به لحاظ اقتضای مدیریتی وسیاست گذاری ،هیچ سازمانی بطور مشخص متولی کسب وکار های کوچک خانگی نیست .

این مشاغل عمدتا بصورت سنتی وبدون جهت گیری کلی در کشور رواج دارد. در حالی که اگر بخواهیم این مشاغل بصورت پایدار ایجاد شوند نیازبه برنامه های حمایتی وآموزشی وبروز رسانی واستفاده از تکنولوژی های روز می باشد.

بنابراین با اجرای قانون ساماندهی وحمایت از کسب وکارهای خانگی، طلیعه روشنی برای ساماندهی ونظام مند نمودن این گونه کسب وکارها وبه تدریج ضمن تشکیل  یک نظام مدیریتی مشخص زمینه مناسبی برای شکل گیری نهاد متولی این مشاغل بوجود می آید.

  مزایا ومحاسن کسب وکار های خانگی:

1-     آزادی عمل واستقلال بیشتر

2-     ساعات کاری انعطاف پذیر

3-     ایجاد تعادل وموازنه بیشتر بین کار وزندگی

4-     پایین بودن میزان ریسک

5-     پایین بودن هزینه  راه اندازی مانند هزینه های مربوط به خرید، اجاره ویا رهن کار گاه

6-     امکان کار کردن پاره وقت

7-     داشتن فرصت وزمان بیشتر

8-     تناسب با ویژگیهای جسمی افراد معلول وکم توان

9-     احتمال موفقیت بیشتر

10- تناسب با اقشار مختلف

11- احساس راحتی بیشتر

12- بالا بردن کیفیت زندگی

13- توجه بیشتر به کانون خانواده وتربیت فرزندان

14- حذف هزینه ایاب وذهاب

15- توسعه فرهنگ کار درخانواده

کسب وکار خانگی در سایر کشورها

درحال حاضر بیش از 150کشور جهان در زمینه مشاغل خانگی فعالیت می کنند که در ذیل به چند نمونه از آنها اشاره میشود.

1-     کشور سوئیس که برترین تولید کننده ی ساعت در جهان است بخش عمده ی فعالیت خودرا در زمینه تولید ساعت از طریق کارگاههای خانگی انجام  می دهد ویا  تولیدکنندگان معروف ساعت  وابسته به کار گاه های خانگی وکوچک هستند.

2-      کشور تایوان ، با شعار هر خانه ،کار خانه وهر کارخانه، خانه است جهش اقتصادی خودرا از کسب وکارهای  خانگی آغاز کرد و80 درصد فعالیت های اقتصادی این کشور بصورت مستقیم وغیر مستقیم با این گونه مشاغل در ارتباط است .

3-     کشور ایالات متحده امریکا که یکی از بزرگترین قول های اقتصادی جهان است 43 میلیون نفر به شکل پاره وقت و12 میلیون نفر بطور تمام وقت در بخش کسب وکارهای  خانگی شاغل دارد . در کشور امریکا سازمانی به نام اداره کسب وکار های کوچک (Small Business Administration) وجود دارد که مساعدت های مالی واعتباری دولت فدرال را به این واحدها ارائه می کند.

4-     کشور ایتالیا از جمله کشور هایی است که در زمینه مشاغل خرد در خانه یا کارگاههای کوچک گام های مثبتی برداشته است  وبا اجرای سیاست های حمایتی از صنایع کوچک وخانگی سهم ارزنده خودرا در تولید افزایش داده است .

5-     کشور استرالیا : در این کشور 6تا7 درصد کل شاغلین در بخش کسب وکارهای خانگی مشغول به فعالیت هستند که به طور متوسط سالانه بیش از 80هزار دلار فروش دارند که پس ازکسر مالیات در حدود 25درصد سود می برند.

6-      کشور چین: جامع ترین مدلهای ساماندهی وسازماندهی کسب وکار های خانگی وکار آفرینی خانوادگی  در دنیا توسط این کشور طراحی واجرا شده است وهم اکنون بیش از 31 درصد محصولات این کشور در حوزه کسب وکار های خانگی طراحی وتولید می شوند .دولت این کشور نقش محوری در توسعه تولیدات خانگی داشته است .دراین کشور نهادهای متعددی وجود دارد که خدمات بسیار گسترده ای را در رابطه با بهره برداری بهینه از فناوری،آموزش نیروی کار، دسترسی به اطلاعات وسازماندهی کنسرسیوم های* بازار یابی به کسب و کار های خانگی ارائه می کنند.

7-     کشور ایران : همانگونه که در بالا ذکر شد در کشور ایران نیز گامهایی برای ایجاد وتوسعه کسب وکار های خانگی بر داشته شده است که از جمله میتوان به قانون ساماندهی وحمایت ازمشاغل خانگی وهمچنین شناسایی وتعریف رشته های مشاغل خانگی  که در زیر آمده است اشاره کرد.

* کنسرسیوم(Consortium) به اتحاد دو/چند شرکت برای شرکت در مناقصه یک پروژه معین(نظیر ساخت نیروگاه) گفته می شود، که در صورت برنده شدن در مناقصه اجرای پروژه در قالب قرارداد با کارفرما و بر اساس شرایط مورد توافق بین اعضاء کنسرسیوم انجام می شود. تشکیل کنسرسیوم به مفهوم ایجاد شخصیت جداگانه حقوقی نیست و در واقع عملا یک شرکت به طور غیر مستقیم بین اعضاء کنسرسیوم به وجود می آید، بدون آنکه رابطه حقوقی بین آنها ایجاد گردد..

 

 

                                    جدول  عناوین و تعداد رشته های کسب وکار های خانگی شناسائی شده  در ایران 

 

ردیف

نوع فعالیت

تعداد رشته ها

توضیحات

1

صنایع دستی

111

 

2

فرش دست باف

5

 

3

تولیدی (کشاورزری- دامپروری- شیلات)

11

 

4

خدمات(کشاورزی-دامپروری-شیلات)

18

 

5

تولیدی (صنعت)

43

 

6

فناوری اطلاعات

20

 

7

خدمات (فرهنگی-هنری)

6

 

8

جمع

214

 

 

 

منابع:

1-     فکر آفرینان فردا   . مسلم خانی

2-      خبرگزاری ایرنا

3-     دستور العمل نظارت بر واحدهای تولیدی غذایی مشمول قانون ساماندهی وحمایت از مشاغال خانگی

4-     قانون ساماندهی وحمایت از مشاغل خانگی مصوب 22/2/1389 مجلس شورای اسلامی

5-     قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

6-      http//: Tejarat-khanegi.blogfa.com

گرد آوری:                                           

1-    دکتر حبیب معصومی

2-    رضایاری                                                                                         

 


١٣:٢٠ - 1391/07/30    /    شماره : ٧٤٦٦    /    تعداد نمایش : ٥٣٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: