۱۴۰۱ دوشنبه ۱۷ مرداد
دانشگاه علوم پزشکی همدان
معرفی گروه

گروه مدیریت و اقتصاد بهداشت 

معرفی گروه و رشته:

رسالت گروه مدیریت و اقتصاد بهداشت به عنوان تنها گروه علمی آموزشی مدیریت و اقتصاد سلامت در غرب کشور، تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد در رشته های مرتبط با حوزه مدیریت سلامت، انجام پژوهش های اثرگذار و کاربردی در این حوزه، ارائه مشاوره های تخصصی و برقراری همکاری های پایدار و موثر با واحدهای مختلف ارائه کننده خدمات بهداشتی و درمانی، آموزشی و پژوهشی در حوزه سلامت می باشد. این گروه با نام مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی در سال 1380 ایجاد و درسال 1391 دوره  MPH تاسیس و درسال 1395 با راه اندازی رشته اقتصاد بهداشت نام گروه به مدیریت و اقتصاد بهداشت تغییر کرد. گروه همواره به دنبال ایجاد کیفیت در آموزش و پژوهش، تربیت دانشجویان توانمند و ایفای نقش مشورتی خود در نظام سلامت به بهترین نحو ممکن بوده است.

اقتصاد سلامت به عنوان یک عرصه از مطالعات بینابینی در چند دهه اخیر مورد توجه علمای اقتصاد، بهداشت، و سیاست گذاران و برنامه ریزان قرار گرفته است. اقتصاد سلامت ، بکارگیری و استفاده از ابزار و مفاهیم اقتصادی درحوزه های مرتبط با بهداشت و مراقبت های بهداشتی است. این حوزه از علم اقتصاد از نظر ماهیت تفاوت های برجسته ای با سایر حوزه ها دارد و اقتصاد دانان به دلایل مختلفی به عرصه مراقبت های بهداشتی توجه ویژه ای دارند. از جمله دلایل اهمیت این حوزه محدودیت منابع برای مراقبت های بهداشتی و بیشتر بودن تقاضا نسبت به عرضه خدمات بهداشتی است. این محدودیت و کمیابی با افزایش هزینه های بهداشتی از میان نمی‌رود، زیرا اهمیت هزینه های فرصت نادیده گرفته می‌شود. چرا که در بسیاری از شرایط، معیار ما برای تخصیص کالا و خدمات در بخش بهداشت، میل و اشتیاق یا توانمندی پرداخت افراد نیست بلکه نیاز  افراد مد نظر می‌باشد. بنابراین برای تحلیل و ارزیابی بازار مراقبت های بهداشتی به مجموعه هایی از تکنیک های اقتصادی نیازمندیم.

دوره کارشناسی ارشد اقتصاد سلامت به گونه‌ای طراحی شده است که دانش آموختگان آن بتوانند با توجه به شرایط و موقعیتهای موجود کشور در زمینه های گوناگون، مسئولیتهای طراحی مدل های اقتصاد سلامت و ارزیابی‌های جامع پروژه‌های بهداشتی را برعهده بگیرند. زیر بنای تئوریک این دوره نه تنها باعث ارتقای سطح دانش اقتصاد سلامت در کشور خواهد شد، بلکه پشتوانه مناسبی است در جهت تدوین و بررسی الگوهای اقتصاد سلامت متناسب و بهبود نظام برنامه ریزی کشور در این زمینه. انجام مشاوره و پذیرش مسئولیت در زمینه های سیاستگزاری،طراحی استراتژی و مدیریت توسعه نظام بهداشت و درمان وهمچنین انجام مطالعات تطبیقی وشناخت فنون نوین در پیشبرد سطح اقتصادبهداشت درایران، ازجمله مهمترین قابلیتهای فارغ التحصیلان این دوره به شمار می‌آید.جذب دانشجویان شاخص داخلی و خارجی از اهداف اصلی گروه مدیریت و اقتصاد بهداشت می باشد.

فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در تمامی سطوح ساختار نظام بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعم از واحدهای وزارت متبوع، سازمان های وابسته، دانشگاههای علوم پزشکی کشور و بیمارستانهای وابسته، شبکه بهداشت و درمان کشور و حتی بخش غیردولتی خدمات بهداشتی و درمانی مشغول به خدمت شوند. نقش این فارغ‌التحصیلان در زمینه های سیاست گذاری، برنامه ریزی ، بهبود، توسعه امور مالی و اقتصاد نظام بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور بارز است. لذا فارغ‌التحصیلان این رشته قادر خواهند بود با اتخاذ سیاست‌ها و تدابیر مالی و اقتصادی  در واحدها و مراکز بهداشتی و درمانی و همچنین در آینده نگری ها و برنامه ریزی های آتی این نظام مؤثر باشند

تاریخ به روز رسانی:
1400/12/17
تعداد بازدید:
403
Powered by DorsaPortal